Győri jogász szakos hallgató az ENSZ világűrbizottságának szimulált ülésén
Az Európai Űrügynökség központjában, Párizsban, 2023. október 25. és 27. napja között, a Space Generation Advisory Council és a European Centre for Space Law rendezésében, második alkalommal került sor a "SGAC x ECSL Model UN COPUOS" elnevezésű rendezvényre.
Hasonlóan az Egyesült Nemzetek Szervezetének működését szimuláló, nagy múltra visszatekintő és népszerű "Model United Nations" rendezvényekhez, a "Model UN COPUOS" keretében az érdeklődő hallgatók egy adott állam küldöttségének tagjaként tehették próbára nemzetközi jogi és világűrjogi ismereteiket, tárgyalási készségüket, és nyerhettek bepillantást az ENSZ Világűr Békés Célú Felhasználásának Bizottsága működésébe.
Ebben az évben a "Model UN COPUOS" szimulációs tárgyalásainak középpontjában a világűr fenntartható használatával kapcsolatos aktuális kérdések álltak. A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara első alkalommal képviseltette magát a rendezvényen. Az Egyetem anyagi támogatásának köszönhetően, intézményünkből Nagy Csenge Zsuzsanna jogász szakos hallgató vett részt a párizsi tárgyalásokon, ahol az előzetes sorsolásnak megfelelően, a kanadai küldöttség tagjaként vett részt a szakértők által nyújtott felkészítésben és a szimulált bizottsági munkában. Felkészülését a Nemzetközi és Európai Jogi Tanszékről Sulyok Gábor egyetemi tanár segítette.
Magát a világűrbizottságot az ENSZ Közgyűlése 1958-ban hozta létre, és 1959-től állandó segédszervként működik, hazánk tevékeny részvételével. Ez a testület dolgozta ki az űrkorszak kezdetét követő két évtizedben az űrtevékenység szabályozásának alapját képező öt nemzetközi szerződést, és mind a mai napig a világűr békés célú felhasználásával kapcsolatos nemzetközi egyeztetések központi fórumának tekinthető.
A rendezvényen való részvétellel a világűrjog terén végzett tanszéki tehetséggondozási tevékenység új iránya nyílt meg, mely hatékonyan kiegészíti a "Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition" elnevezésű rangos nemzetközi világűrjogi perbeszédversenyen való rendszeres megmérettetést. Hallgatóink áldozatos munkájának köszönhetően a győri egyetem immár ismertté vált az európai kontinens világűrjoggal foglalkozó szakmai közössége előtt.
Bővebben a rendezvényről:
https://www.esa.int/About_Us/ECSL_-_European_Centre_for_Space_Law/SGAC_x_ECSL_Model_UN_COPUOS