Nemzeti Biztonság Nemzetközi Térben 1.: Kiberbiztonság és jog
A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Európai Jogi Tanszéke szervezésében 2023. november 22-én megkezdődött a „Nemzeti Biztonság Nemzetközi Térben” előadássorozat. A rendezvények egyik deklarált célja a tanszéki tudományos diákköri tevékenység támogatása és a hallgatók érdeklődésének felkeltése azon témakörök kapcsán, amelyek a nemzeti és nemzetközi biztonság, valamint a jogi szabályozás metszésében helyezkednek el.
Az első rendezvény előadója Dr. Magyar Sándor PhD ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Nemzetbiztonsági Tanszékének Tanszékvezető egyetemi docense volt. Tanszékvezető úr Dr. Farkas Ádám PhD őrnagynak, Tanszékünk tudományos főmunkatársának a biztonság és a kibertér összefüggéseiről, társadalmi, katonai, rendészeti és titkosszolgálati kapcsolódásairól szóló felvezető gondolatai után a kiberbiztonság szavatolásának komplex jogi kihívásait és ezek jogi kapcsolódásait tekintette át.
Mindkét előadó kiemelte, hogy a kibertér és annak biztonsága egyszerre érinti a hagyományos értelemben vett – a 20. század óta komplex – biztonságot és a kibertérrel újként megjelenő digitális biztonságot is, ami állami-társadalmi-gazdasági együttműködést, valamint a különféle szervezetek közötti szinergiákat is szükségszerűvé teszi mind hazai, mind nemzetközi értelemben.
Előadásában a kiberbiztonság felépítéséről, a fenyegetések tipológiájáról és fejlődéséről, a fenyegetés kezelés eljárási és szervezeti megoldási lehetőségeiről, valamint a felhasználók kiemelt szerepéről és felelősségéről, ezáltal pedig a biztonságtudatosítás fontosságáról osztott meg gyakorlati tapasztalatokra építő gondolatokat a hallgatósággal. Kiemelte, hogy az a sokrétű feladatrendszer, ami a kiberbiztonság megóvásával ragadható meg, számos szakterületet, köztük a jogi és igazgatási funkciókat is jelentősen érinti, változásra készteti. A jogi kapcsolódásokat a fejlesztési folyamatokról a kártékony kibertéri cselekmények kezelésén át egészen a nemzeti és államközi szintű szabályozás és szakpolitikai egységesítés területeiig terjedően vázolta fel. Egyértelműen rámutatott arra, hogy egy hatékony kiberbiztonsági rendszer nehezen képzelhető el megfelelő szabályozás és mások mellett jogi reagálási eljárások, illetve ezeket működtetni és fejleszteni is képes, jól képzett szakemberek nélkül.